IntimacyFest Budget

Hey everyone, Dave Booda here (IntimacyFest co-founder).

Money is a stressful subject for many people, and in my experience it’s one of the biggest blocks to intimacy. It’s astounding how many relationships are ruined over money.

After 5 years of running IntimacyFest, I’ve decided to share our finances publicly, because it’s in line with our values of transparency, honesty and vulnerability. As a secondary intention, I’m wanting to empower others to start their own events like this, and so in sharing these numbers, maybe it makes it more accessible for people who didn’t think they could do it.

Either way, if you have any questions you can definitely email me, thanks for checking this out and I hope it’s useful.

Note: In some of the years, I ran the event with Paula, my former wife. To make things simple, I included her portion of the profits in with “Teachers/Staff” so the number you see as “profit” was my take-home portion.


2019

Food + Chefs = $5435
Teachers/Staff = $3600
Food for Volunteers = $422.11
Belle Tents (Purchased) = $1590
Belle Tents (Rented) = $600
Glamping Supplies = $1,445.90
Land = $2525
Extra utilities (propane, water, laundry) = $145
U-Haul & Gas Expenses = $264.06
Photo/video = $540
FB Ads = $60
Event Insurance = $66.33
Pool Party Expenses = $319.62
White boards = $40

Total Expenses = $17,053.02
Total Revenue =  $18,400
Profit = $1,346.98


2018

Land = $4,650
Staff/Teachers = $3,134.16
Food = $3250
Facebook Ads = $46
Staff Lunch = $54.41
Workshop Supplies = $48.49
Volunteer Expenses = $25
Total Expenses = $11,208.06
Total Revenue = $13,584.30
Profit = $2,376.24

2017

Land = $3,120
Teachers/Staff = $1,707
Food = $3,464
Reid = $1,250
Workshop Dome = $200
Workshop Expenses = $210
Car Rental = $180
Total Expenses = $8.881
Total Revenue = $10,987
Profit = $2,106

2016

Land = $1725
Food = $2827 (33 people & over budget expenses)
Workshop Dome = $200
Parachute (Dome Cover) = $79
Teachers = $3,005.57
Camera Rental = $292.05
Misc. Expenses = $390.81
Total Expenses = $8,519.43
Total Income = $10,275
Profit = $1,755.57

2015

Land = $1555
Food = $2680
Teachers/Staff = $4,182.50
Misc Expenses = $100
Photo/Video = $400

Total Expenses = $8,917.50
Sales = $11,850
Profit = $2,932.50